הבלוג של פיי 06.12.2016

מה קורה כשיש לך צינון?

FAYSBOOK – בלוג ב-MEDNET על העצמת מטופלים

mednet_Blog_banner500what-happens-when-you-have-a-cold

מטופלים רבים מתייעצים איתנו לא מעט לגבי ה"צינון הרגיל" או "קורינו-ווירוס".  לצינון יש דפוס מובהק: לרוב הוא מתחיל עם כאב גרון (שגרוע יותר בלילה וקל יותר במשך היום, בניגוד לדלקת שקדים בה הגרון כואב מאד כל הזמן).  פעמים רבות, ה"קורינו-ווירוס" ממשיך בהתעטשויות ונזלת, ובהמשך מופיעים שיעולים. המטופלים מגיעים על מנת לקבל עזרה רפואית, טיפול, ומסר מרגיע מן הרופא.

התרשים המופיע למעלה תלוי על הקיר מאחורי זה שנים רבות, ובזכותו רבים מן המטופלים שלי כבר יודעים למה לצפות. אני מסבירה למטופל את הסימפטומים באמצעות המודל הוויזואלי: ה"צינון הרגיל" עלול להתמשך בין שבוע לעשרה ימים, כשכל שלב לוקח בערך שלושה ימים. מטופלים שיש להם חסינות גבוהה או תנגודת טובה עלולים לעבור את כל השלבים – אך בקצב מהיר יותר – כשלושה ימים במקום תשעה, ויתכן שהם ידלגו על חלק מן הסימפטומים. לעתים יהיו מטופלים שיטענו שיש להם סינוסיטיס בשלב של הנזלת, והתרשים עוזר להם להבין שהגודש באף הוא חלק מן ה"נזלת" ושהוא יעבור אחרי יומיים. הם גם לומדים להגיע כשהסימפטומים ממשיכים כדי לשלול סינוסיטיס אמיתי או ברונכיטיס.

מחלה כזו מאפשרת לי לשוחח עם המטופל ולהבהיר לו את הצורך להשקיע זמן ומנוחה כדי לאפשר לגוף לחזור לחוסן הבסיסי שלו, ולהעלות את רמת האנדורפינים בגוף. השיחה מאפשרת דיון בנסיבות העכשוויות של המטופל – כאלה שיכלו לאפשר את התפתחות המחלה. לעתים קרובות מתברר שיש בחייו מתח רב מן הרגיל, דבר שיוצר "חוסר איזון" שעלול להתבטא באופן גופני.

מידע כזה יכול למנוע את הצורך בביקורי רופא הקשורים לצינון, יכול לעזור להוריד את מפלס החרדה,  וכמובן למנוע שימוש מיותר באנטיביוטיקה.

מה חושבים המטופלים על המודל הוויזואלי?

  1. "אני נדהם מכך שהתמונה והתהליך מדויקים בכל פעם כשיש לי צינון"
  2. " אני רואה את האור בקצה המנהרה ומבין שהכל יהיה בסדר"
  3. "המודל עוזר לי כי כך אני יודע שזה יגמר מהר"
  4. "זה גורם לי להרגיש יותר טוב"
  5. "אני יודע למה לצפות אבל אני בא לביקור כדי לבדוק שהריאות בסדר"
נושאים קשורים:  הבלוג של פיי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות