הבלוג של פיי 14.06.2017

דלקות חוזרות בדרכי השתן – מניעה באמצעות הרגלי חיים

FAYSBOOK – בלוג ב-MEDNET על העצמת מטופלים

mednet_Blog_banner500

נשים רבות מגיעות למרפאה עם זיהומים חוזרים בדרכי השתן. זה קורה בכל הגילאים: ילדות וילדים עם רפלוקס, נשים בגיל הפריון שפעילות מינית, ונשים לפני או אחרי גיל המעבר. כרופאים אנו תמיד מטפלים בדלקת עצמה - UTI, אך לעתים קרובות אנחנו שוכחים ללמד הרגלי חיים שיכולים למנוע דלקות עתידיות. הכלים הבאים יכולים לעזור למטופלות שלכם:

1.מטופלות רבות לא שותות מספיק. ניתן להשתמש במטפורה של נחל בו זורמים מים נקיים שניתן לשתות, מול ביצה בה עומדים מים עכורים, לעתיםביצה 1 מסריחים ומזוהמים. אנחנו תמיד נושאים חיידקים רבים בתוכנו שבדרך כלל שפירים. אם מתפתחים בגוף תנאי צמיחה מתאימים, החיידקים הללו עלולים להתרבות ולגרום לסימפטומים ולחולי. במערכת השתן, שתייה של מספיק מים מאפשרת זרימה שקופה וסדירה של השתן - שיכולה למנוע התיישבות riverשל חיידקים שעלולים להתפתח ל- UTI. נשים ובנות צעירות שנוטות ל- UTI, לרוב לא שותות מספיק. פעמים רבות, ניתוח הרגלי השתייה עם הפציינטיות מעלה שהן שותות רק שלוש או ארבע כוסות ביום, כשיש צורך ב- 8 עד 10 כוסות לפחות. היום יש בטלפונים הניידים אפליקציות שיכולות לעקוב אחרי כמות המים שאנחנו שותות.

2.הרגלי התרוקנות – כשיש צורך, לתת שתן ולא להתאפק.

3. רוב המטופלות נותנות שתן בישיבה על האסלה. אחת משיטות המניעה,שלפוחית במיוחד לסובלות מרפלוקס או דלקות חוזרות בדרכי השתן, היא התרוקנות שנייה בעמידה במקום בישיבה. העמידה מאפשרת לכוח המשיכה להשלים את ההתרוקנות. השלפוחית מאוזנת בזמן הישיבה, ולכן עלולה להכיל עוד נוזל אחרי ההתרוקנות הראשונה. בעמידה, כשהשלפוחית מאונכת, רוב הנוזל יוצא ללא לחץ מיותר על שרירי קרקעית האגן.

4. כהורים לתינוקות אנחנו תמיד לומדים לנקות מלפנים אחורה כדי למנוע פלישה של חיידקים מן האזור האנאלי אל השפכה. זהו כלי שכדאי ליישם במשך כל החיים, והוא מהווה כלי חינוכי חשוב במיוחד לבנות צעירות.

5. תרופות טבעיות  - תוספי תזונה משתנים (diuretic) כמו פטרוזיליה, או תוספים שמונעים הידבקות של חיידקי E COLI לדפנות של דרכי השתן כמו חמוציות או D-MANNOSE וכך עוזרים להתרוקנות באמצעות מתן שתן 1, 2.

6. תחליף אסטרוגן מקומי לנשים במנופאוזה למריחה ווגינלית 3.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

נ.ב. אני משתמשת במטפורה של הנחל פעמים רבות כדי להסביר למטופלים את הקונספט של זרימה בגוף, ואת החוסר של הזרימה כמאפשר לחיידקים בית גידול שגורם למחלות. לדוגמא:

  • איך מתפתחת דלקת ריאות בעקבות דלקת של דרכי הנשימה העליונות – URTI: הסיבות הן תנגודת נמוכה, חוסר תנועה באנשים זקנים, חוסר במילוי הריאות באוויר אחרי שברים בצלעות – כשכל אלה מביאים להפחתה בזרם האוויר ומשם לאוויר מעופש;
  • איך ילד מפתח דלקות אוזניים חוזרות אחרי URTI – שעלולות לקרות בעקבות תעלות אוזניים קטנות – וגם כאן זרימת האוויר פגועה, ומאפשרת תנאי צמיחה על האוזן של חיידקים שכבר נמצאים בתוכנו.

מקורות: 

1. World J Urol. 2014 Feb;32(1):79-84. doi: 10.1007/s00345-013-1091-6. Epub 2013 Apr 30 Kranjčec B1Papeš DAltarac S
D-mannose powder for prophylaxis of recurrent urinary tract infections in women: a randomized clinical trial.
2. Integrative Medicine Third Edition – David Rakel Ch 20 Urinary Tract Infection p188-190
3. Obstet Gynecol. 2014 Dec;124(6):1147-56. doi:10.1097/AOG.0000000000000526. Vaginal estrogen for genitourinary syndrome of menopause: a systematic review.
Rahn DD,  et al; Society of Gynecologic Surgeons Systematic Review Group

נושאים קשורים:  הבלוג של פיי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
16.06.2017, 10:23

יפה מאוד. תודה

יפה