דום נשימה בשינה 02.04.2018

השפעות דום נשימה בשינה על יתר לחץ דם יומי ולילי

מחקר חתך בגברים עם יל״ד מצא כי דנ״ש היה קשור לוריאביליות לא רק בל״ד לילי אלא גם בל״ד במהלך היום וביחס ישר למספר האפניאות והירידה בסטורציה

בדיקת לחץ דם (צילום: אילוסטרציה)

וריאביליות בל״ד היא סמן לפעילות מערכת העצבים האוטונומית וקשורה לעלייה בתחלואה ותמותה קרדיו-וסקולרית. דנ״ש גורם לעלייה בוריאביליות בל״ד בלילה, אך השפעותיו על ל״ד בקרב חולי יתר ל״ד במהלך היום פחות ידועות. מחקר זה בדק את הקשר בין וריאביליות ל״ד יומית לבין מדדי דנ״ש בגברים עם יל״ד.

93 גברים בגיל העמידה עם יל״ד עברו פוליסומנוגרפיה וניטור ל״ד של 24 שעות. ל-52 מתוכם אובחן דנ״ש עם AHI מעל 15 (55.9%). הגיל הממוצע היה 44 שנים.

נתונים סטטיסטיים: לגברים עם יל״ד ודנ״ש נמצא משקל גבוה יותר, היקף מותניים גבוה יותר, ניקוד בשאלון EPWORTH גבוה יותר וירידות בסטורציה תדירות ומשמעותיות יותר. וריאביליות בל״ד דיאסטולי היתה מוגברת בקרב גברים עם דנ״ש ביום ובלילה. תדירות ירידות סטורציה של מעל ל-3% ומספר האפניאות לשעה היו קשורים באופן בלתי תלוי להחמרה בוריאביליות.

סיכום: תוצאות המחקר מעידות על כך שדום נשימה בשינה גורם לוריאביליות בלחץ דם לילי וגם יומי.

מקור:

Influences of obstructive sleep apnea on blood pressure variability might not be limited only nocturnally in middle-aged hypertensive males Shao, L., Heizhati, M., Yao, X. et al. Sleep Breath (2017). https://doi.org/10.1007/s11325-017-1571-9

 ערכה: ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  דום נשימה בשינה,  יתר לחץ דם,  וריאביליות בלחץ דם,  אפניאות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות