פציעות ספורט 28.05.2018

ידע, גישה ואמונות בבני נוער אתלטים על התמחות בספורט והשתתפות בו

המחקר בדק את הידע, הגישה והאמונות של בני נוער אתלטים בנוגע להתמחות בספורט מקצועי אל מול הסיכון לפציעות כתוצאה מפעילות זו

יש מגוון סיבות ומוטיבציות להשתתפות בפעילות ספורטיבית, כגון שיפור היכולות הספורטיביות לרמת עילית, כניסה לקבוצות מובחרות, או קבלת מלגה או חוזה אישי. עם זאת, עד כה, לא התקיימה בחינה כמותית של הגישות והאמונות העשויות לתרום לנטייה להתמחות בסוג מסוים של ספורט והשתתפות בספורט לאורך השנה.

מטרת החוקרים במחקר זה הינה לתאר את הגישות והאמונות של בני נוער אתלטים החברים במועדון ספורט בנוגע להתמחות בספורט והשתתפות בספורט. מטרה שניונית של מחקר זה הינה לבחון האם קיים קשר בין רמת ההתמחות בספורט והאמונה בנוגע לקבלת מלגה ללמידה בקולג'.

לצורך כך, השתתפו במחקר 974 בני נוער אתלטים (578 נשים, גיל ממוצע, 14.2±1.6 שנים). המשתתפים ענו על שאלון אנונימי אשר התמקד בגישות והאמונות בנוגע להתמחות והשתתפות בספורט. השאלות פותחו תוך שימוש בפאנל משוב של מומחים בתחום ומרכז הסקרים של אוניברסיטת וויסקונסין. לאחר מכן, המידע שנאסף נותח סטטיסטית לקבלת השכיחויות, פרופורציות וממוצע הנתונים.

החוקרים מצאו כי פחות ממחצית מכל האתלטים (45.8%) האמינו כי התמחות בספורט תגביר את סיכוייהם להיפצע ברמות שונות של חומרה. עם זאת, 91% מהאתלטים האמינו כי ההתמחות תגביר את סיכוייהם להשתפר בתחום בו הם מתמחים.

באופן דומה, רוב האתלטים האמינו כי ההתמחות תגביר את סיכוייהם להתקבל לקבוצת בית הספר התיכון שלהם (80.9%) או לקבוצת הקולג' (66.9%) במידה מסוימת. בסך הכל, 15.7% מהאתלטים האמינו כי ישנה סבירות גבוהה לכך שיצליחו לקבל מלגת לימודים בקולג' בהתבסס על היכולת האתלטיות שלהם.

מספר כמעט כפול של אתלטים עם רמת התמחות גבוהה האמינו כי ישנו סיכוי גבוה לכך שיקבלו מלגת לימודים בקולג' בהשוואה לאתלטים עם רמת התמחות נמוכה יותר (20.2% לעומת 10.2% בהתאמה; χ2 = 18.8; P = .001)

לסיכום, רוב האתלטים שהשתתפו במחקר זה מאמינים כי התמחות בתחום מסוים של ספורט משפרת את הביצועים שלהם והיכולת להתקבל לקבוצות הספורט של הקולג' וכן לקבל עבור כך מלגת לימודים. אתלטים בעלי רמת התמחות גבוהה מאוד הינם בעלי אמונות חזקות יותר בנוגע ליכולתם לקבל מלגת לימודים לקולג'.

מקור: 

brooks, M.A. et al. (2018) Orthopedic Journal Of Sports Medicine. 6(5)

נושאים קשורים:  מחקרים,  ספורט נוער,  התמחות בספורט,  פציעות ספורט,  ספורט קבוצתי
תגובות