דמנציה 01.08.2018

דמנציה ופגיעה קוגניטיבית בקרב ווטרנים עם עבר של MDD או PTSD

כיצד הפרעת דיכאון מג'ורית והפרעת דחק פוסט טראומתית שמאובחנות מתחת לגיל 55 יכולות לחזות, בשילוב מין וגזע, את הופעתה של דמנציה או מגבלה קוגניטיבית אחרת

תפקוד של מבוגרים בגיל הזקנה (אילוסטרציה)
תפקוד קוגניטיבי

מטרת מחקר זה היתה לבחון כיצד הפרעת דיכאון מג'ורית (MDD) והפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD) שמאובחנות מתחת לגיל 55 יכולות לחזות, בשילוב מין וגזע, את הופעתה של דמנציה או מגבלה קוגניטיבית אחרת.

במחקר זה נכללו 4,800 ווטרנים בגיל 56 ומעלה שקובצו לפי עבר פסיכיאטרי, מין וגזע. החוקרים עשו שימוש ברגרסיה היררכיאלית ו-stepwise כדי להעריך את מובהקות המנבאים.

החוקרים מצאו ש-MDD ו-PTSD קושרו עם סיכון כמעט כפול לפיתוח דמנציה או מגבלה קוגניטיבית אחרת בגיל 56 ולאחר מכן. למין, כגורם ממתן, הייתה השפעה מועטה אך גזע הכפיל את הסיכון בקרב ווטרנים שחורים, בהינתן היסטוריה של MDD.

על בסיס ממצאים אלה הסיקו החוקרים ש-MDD ו-PTSD הם גורמי סיכון מרכזיים לדמנציה וללקויות קוגניטיביות אחרות ויתכן שווטרנים שחורים, בהינתן עבר של MDD, נמצאים בסיכון מוגבר אף יותר. החוקרים מציעים לבצע מחקר המשך ולבחון כיצד סיכון זה בא לידי ביטוי בסוגים שונים של דמנציה ומצבים דומים.

מקור: 

Bhattarai, J. et al. (2018) Journal of Aging and Health. Online first.

נושאים קשורים:  מחקרים,  גורמי סיכון,  ליקוי קוגניטיבי,  דמנציה,  אלצהיימר,  תסמונת דחק,  טראומה,  ווטרנים,  צבא,  דיכאון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות