הבלוג של פיי 01.01.2019

הדרכה לנטילת הגלולה למניעת הריון

FAYSBOOK – בלוג ב-MEDNET על העצמת מטופלים

השירות הגינקולוגי בישראל זמין לכל הנשים על פי בחירתן. למרות זאת, ישנן נשים שבוחרות לגשת קודם כל לרופאי המשפחה שלהן, כי הן מכירות אותם, וכי זמינותם גבוהה יותר מאלה של רופאי הנשים. כך הן יכולות לדון עם רופא המשפחה לגבי האופציות העומדות לרשותן למניעת הריון, בלי לחכות לתור לרופא הנשים (1).

ההסבר על אופן נטילת הגלולה חייב להיות מדויק. חוסר דיוק או אי בהירות עלולים לגרום לנטילה באופן שגוי, שיכולה להביא להריון בלתי רצוי.

הוראות הנטילה הרגילות למניעת היריון הן כדלהלן (1):

  • מטופלת יכולה להתחיל ליטול את הגלולה בין הימים 1-5 לווסת.
  • המטופלת אמורה להמשיך בנטילת הגלולה באופן רציף למשך 21 ימים (גלולות פעילות), אם כי יש חפיסות המכילות 28 גלולות מתוכן ב-7 הימים אחרונים מיום 22-28 הגלולות לא מכילות תרופה.
  • ימים 22-28 הם "ימים חופשיים" מן הגלולה ( PFI – pill free interval)
  • החל מן היום ה-29 על המטופלת להתחיל חפיסת גלולות חדשה.

תמר נטלה את הגלולה באופן קבוע. היא הגיעה אלי לאחר שהרגישה בחילות, תוך שהיא תוהה אם היא בהריון. היא לא זכרה אם היא פספסה יום. בדיקת ההריון אישרה שתמר אכן הייתה בהריון.

כשניתחנו יחד את אופן הנטילה שלה את הגלולה, התברר שהיא נהגה להפסיק ביום ה-21, חיכתה עד שהווסת הגיעה, ואז חיכתה שהדימום יסתיים לפני שהתחילה את החפיסה החדשה.

הבנתי בבירור שתמר הסתמכה על אמונה עממית האומרת שכל עוד היא מדממת, אין לה צורך בהגנה מפני כניסה להיריון (2).

נטילת גלולות מיום 1 עד ליום 21 כולל ,הוסת באה לא מיום 21-28 אלה מיום 23 או 24 עד יום 30

עם מתן מרשם לגלולה, חשוב להסביר למטופלות שפעמים רבות הדימום מתחיל בימים 23-24, או אפילו מאוחר יותר, ויכול להמשיך עד יום 31 או 32 – תלוי באישה עצמה. חשוב לתת הוראות מפורשות המבהירות שיש להתחיל את החבילה החדשה ביום ה-29, ושלקיחת הגלולה אינה קשורה לווסת עצמה.  שימוש בדיאגרמה ובלוח הזמנים יעזור להבהיר את ההוראות ולמנוע אי הבנות ו/או הריונות בלתי רצויים.

תזכורת: נשים רבות משלבות מספר חפיסות של גלולות, ונוטלות אותן במשך 3 חדשים ברצף. אלה יכולות להיות גלולות רגילות, גלולות מסוג "סיזוניק", או שימוש בטבעת לנרתיק המשחררת את הורמון האסטרוגן (נובה רינג). בכל מקרה של נטילת גלולה, נוטלים חפיסה חדשה כל 3 שבועות ללא כל הפסקה, במשך 3 חדשים. הסבר זה תקף בכל מצב בו המטופלת מבצעת הפסקה בנטילת גלולה למשך 7 ימים. גם אם מדובר על 3 שבועות, וגם אם מדובר על 3 חודשים, על המטופלת להמשיך ליטול אמצעי מניעה מחדש מן היום השמיני אם היא רוצה להמשיך למנוע הריון.

מקורות: 

1. https://www.uptodate.com/contents/overview-of-the-use-of-combination-oral-contraceptives

2. Faculty of sexual and Reproductive Health Care Clinical Guidance, Combined Hormonal Contraception, Clinical Effectiveness Unit. Updated August 2012, see 7.1 COC - 7.1.1 Missed pills P. 13

נושאים קשורים:  הבלוג של פיי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות