מחלות המטולוגיות 10.10.2019

האם יש מקום למעכבי משאבת פרוטונים כטיפול מניעתי בחולים המטולוגיים?

החוקרים מצאו כי בערך 60% מהמטופלים עם מיאלומה, לימפומה וכאלה שעברו השתלת מח עצם עצמית, קיבלו PPIs כמניעה במהלך הטיפול הכימותרפי ואחריו ללא התוויה לגיטימית

מעכבי משאבות פרוטונים (proton pump inhibitors - PPIs) הם תרופות הניתנות לעתים קרובות כטיפול מניעתי בחולים המטולוגיים, הן באשפוז והן בקהילה. עם זאת, סקר לא רשמי ביחידות המטולוגיות באוסטרליה העלה כי ישנם הבדלים משמעותיים בהתוויות לשימוש ב-PPIs. זאת בדומה לסקירת ספרות קיימת שהראתה מחסור בראיות חזקות מספיק המצדיקות את השימוש ב-PPIs. בין ההתוויות הקיימות היו: מוקוזיטיס כתוצאה מטיפול כימותרפי, טרומבוציטופניה או נטילת סטרואידים במינון גבוה.

בהיעדר גורמי סיכון נוספים, שימוש יתר ב-PPIs הוא תופעה רלוונטית גם בהיבט הכלכלי וגם בכל הנוגע לתופעות לוואי, המקושרות ללקיחה ממושכת.

החוקרים ביצעו סקירה שבחנה את אופן הטיפול ב-PPIs במוסד הרפואי שלהם במהלך תקופה של 14 חודשים. נמצא כי בערך 60% מהמטופלים עם מיאלומה, לימפומה וכאלה שעברו השתלת מח עצם עצמית, קיבלו PPIs כמניעה במהלך הטיפול הכימותרפי ואחריו, ללא התוויה לגיטימית.

החוקרים מפצירים במוסדות הרפואיים להעריך מחדש את ההצדקות לשימוש ב-PPIs, ובנוסף ליזום מחקרים שיצמצמו את הפערים בידע הקיים בנושא.

מקור:

Leitinger, E. et al. (2019). Internal Medicine Journal. https://doi.org/10.1111/imj.14241

נושאים קשורים:  מחקרים,  מעכבי משאבות פרוטונים,  טיפול כימותרפי,  מטופלים המטולוגיים
תגובות