כאב 19.07.2021

מקומם של קולטנים מסוג CB2 במערכת העצבים במרכזית

במחקר שפורסם ב-Cannabis and Cannabinoid Research הראו כי כאב ממושך מעלה את הביטוי של קולטנים מסוג CB2 במערכת העצבים המרכזית עם העצמה של המופע לאחר מתן ממושך של מורפין

רצפטורים לקנאבינואידים משחקים תפקיד חשוב בוויסות מהלכים פיזיולוגיים רבים, ובכלל אלה גם תפקוד חיסוני וגם באיתות במערכת הגמול. תרומת אנדוקנאבינואידים בתפקוד מערכת העצבים המרכזית יוחסה בעבר לקולטנים מסוג CB1, אך עם הקידמה הטכנולוגית מצאו כי ישנו ביטוי של קולטנים מסוג CB2 בתאי עצב ותאי תמך במוח. עוד אין מיפוי נרחב של קולטנים אלה ביחס לקולטנים מסוג CB1 ותפקידם עדיין לא ברור דיו במערך העברת אותות בעזרת אנדוקנאבינואידים.

מטרת המחקר היתה לאמוד את ההשפעה של נזק לעצבים היקפיים ושימוש מתמשך במורפין על ביטוי של קולטנים מסוג CB2 בקרן האחורית של חוט השדרה בחולדות. שני גורמים אלה נבחרו כיוון שהם ידועים ככאלה שמשבשים את תפקוד המערכת האנדוקנאבינואידית.

24 חולדות מזן Sprague Dawley חולקו במחקר לשלוש קבוצות; קבוצה אחת שעברה התערבות של Chronic Constrictive Injury (CCI), קבוצה שנייה עברה ניתוח דמה וקבוצה שלישית ללא כאבים. מתוך כל קבוצה מחצית מהחולדות קיבלו מנה יומית של מורפין (5 מ"ג/ק"ג) בהזרקה, למשך 10 ימים.

ביום ה-11 למחקר הכינו חתכים של חוט השדרה של החולדות לצורך צביעה פלורוסנטית אימונוהיסטוכימית. אזורים נפרדים של הקרן האחורית העמוקה והשטחית נצבעו לצורך הדגשה של גרעינים עצביים (Neuronal Nuclei-NeuN), CD11b או 4’6-diamidino-2-phenylindole (DAPI) לצורך סימון של תאי עצב, מיקרוגליה וגרעיני תאים, בהתאמה.

החוקרים השתמשו בתיוג כפול לצורך הערכת מיקום של קולטנים מסוג CB2 בתאי עצב ומיקרוגליה (NeuN ו-CD11b בהתאמה(. כימות של עוצמת פיקסל ממוצעת עבור כל נוגדן בוצע בעזרת מיקרוסקופ פלורוסנטי, ותאים שביטאו קולטנים מסוג CB2 נספרו ידנית.

תוצאות המחקר הדגימו כי ניתוח דמה העלה את מספר התאים עם DAPI בקרן האחורית העמודה והשטחית, כאשר חולדות שעברו CCI ביטאו CD11b באותו הצד שך הפגיעה העצבית. הניתוח גם גרם לירידה בביטוי NeuN בשני האזורים שהודגמו בקרן האחורית של חוט השדרה, אך השפעה זו נחסמה על ידי מתן מורפין. קולטנים מסוג CB2 בוטאו, בעיקר, על גבי תאים שהראו תיוג מסוג NeuN, עם עלייה משמעותית של קולטנים אלה בכל קבוצות התערבות הניתוחית באזורים העמוקים והשטחיים של הקרן האחורית של חוט השדרה בעקבות מתן מורפין.

מסקנת החוקרים היתה כי ניתן לראות ביטוי של קולטנים מסוג CB2 על גבי תאי עצב, בנוסף לכך שישנו ביטוי של קולטנים אלה בקרן האחורית של חוט השדרה של חולדות לאחר ניתוח, עם הגברה לאחר טיפול ממושך במורפין. מכך ניתן להסיק כי השפעות סינרגיסטיות של טיפול משולב של מורפין וקנאבינואידים מערבות את הקולטנים מסוג CB2-mu שאחראים על תגובה לאופיאטים. ממצאים אלה יכולים לסייע במציאת טיפולים חדישים למצבים רפואיים מגוונים.

מקור:

Patrick Grenier, et al. (2021) “Morphine Induces Upregulation of Neuronally Expressed CB2 Receptors in the Spinal Dorsal Horn of Rats” Cannabis and Cannabinoid Research, April 2021. Vol. 6, Issue 2, p. 137-147. doi.org/10.1089/can.2020.0004

נושאים קשורים:  קנאבינואידים,  מורפין,  אנדוקנאבינואידים,  קולטנים מסוג CB2,  מחקרים,  כאב
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו