גמילה מעישון 14.03.2022

אסטרטגיית גמילה חדשה מעישון במרפאות חוץ אורולוגיות

על שימוש באסטרטגיית יישום רב שלבית במטרה להקל על בדיקות הסקר והטיפול של שימוש בטבק במרפאת חוץ אורולוגית

טיפול משולב בתחליפי ניקוטין להפסקת עישון (אילוסטרציה)
טיפול להפסקת עישון (אילוסטרציה)

ידוע כי אורולוגים מטפלים לעתים קרובות בחולים עם מצבים רפואיים הקשורים לשימוש טבק, אך לעתים רחוקות זה הוא טיפול מבוסס ראיות שמטרתו לבצע בדיקות סקר ולטפל במצבים הקשורים לשימוש בטבק. עוד ידוע כי שיפור של השימוש ברפואה מבוססת ראיות אמור לעזור בזיהוי מטופלים מעשנים, לקדם הפסקת העישון ולשפר את התוצאים הבריאותיים של המטופלים.

החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי היברידי מסוג I לבחינת יעילות-יישום, על מנת לבדוק השימושיות והיעילות של אסטרטגיית יישום רב-שלבית לשיפור השימוש ברפואה מבוססת ראיות הקשורה לעישון.

החוקרים הכלילו את כל ספקי שירותי הבריאות בתחום האורולוגיה במרפאות החוץ ב-Veterans Health Administration Greater Los Angeles ואת כל החולים שהגיעו לייעוץ אורולוגי חדש. החוקרים הגדירו את התוצא העיקרי לפי האם מטופל נשאל לגבי שימוש בטבק במהלך הייעוץ. התוצאים המשניים כללו נכונות של המטופל להיגמל, בחירת אסטרטגיית גמילה והמעורבות בהמשך בנסיונות הגמילה.

החוקרים דיווחו כי בסך הכל 5,706 יוצאי צבא הגיעו להתייעצות אורולוגית חדשה במהלך תקופת המחקר שנמשכה 30 חודשים. הם מצאו כי 36% מכלל הביקורים היו בנושא של אבחנה אורולוגית הקשורה לשימוש בטבק. כמו כן, נמצא כי אחוז הביקורים שכללו בדיקת סקר לגילוי שימוש בטבק עלה מ-18% (לפני היישום) ל-57% בשלב היישום ול-60% בשלב התחזוקה.

זאת ועוד, החוקרים דיווחו כי היתה שונות מובהקת תלוית ספק שירותי הבריאות בכל הנוגע לדבקות בביצוע בדיקות הסקר. החוקרים מצאו כי מתוך כלל החולים שנבדקו, 38% היו מוכנים להפסיק את השימוש בטבק, כאשר רוב החולים בחרו בשיטת גמילה הנקראת "cold turkey",י22% מהמטופלים בחרו בהפניה למרפאה רשמית העוסקת בגמילה מעישון ו-24% בחרו בייעוץ טלפוני. לבסוף, נמצא כי מבין כל החולים שהיו מוכנים להפסיק, 39% ו-49% ביצעו ניסיון פורמלי של 3 ו-6 חודשים, בהתאמה.

החוקרים הגיעו למסקנה כי אסטרטגיית גמילה הכוללת חינוך והסברה לספק שירותי הבריאות, יחד עם כלי המסייע בקבלת החלטות קלינית מותאמת, יכולה לקדם שימוש ברפואה מבוססת ראיות הקשורה לשימוש בטבק במרפאה עם תת התמחות כירורגית.

מקור:

Mateluwicz, R. S. et al. Cancer 2021; https://doi.org/10.1002/cncr.34054

נושאים קשורים:  מחקרים,  שימוש בטבק,  מרפאת חוץ אורולוגית,  גמילה מעישון
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו