זאבת דיסקואידית 19.10.2022

מזאבת דיסקואידית ל-SLE חמורה - גורמי הסיכון להתקדמות

גיל צעיר בעת האבחנה עם זאבת דיסקואידית וערך טיטר ה-ANA נקשרו, בין היתר, עם התקדמות לזאבת אדמנתית מערכתית חמורה הדורשת אשפוז

זאבת אדמנתית מערכתית. אילוסטרציה

עד כה, לא נערכו מחקרים אשר מעריכים את גורמי הסיכון להתקדמות של זאבת דיסקואידית (DLE: discoid lupus erythematosus) לזאבת אדמנתית מערכתית חמורה (sSLE: severe systemic lupus erythematosus), המוגדרת כדורשת אשפוז וטיפול ייעודי.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology, מטרת החוקרים היתה לזהות את גורמי הסיכון להתקדמות ל-sSLE בקרב מטופלים עם DLE מבודדת או שקשורה ל-SLE אך עם הפרעות ביולוגיות קלות. כמו כן, החוקרים שאפו ליצור מדד לניבוי ההתקדמות למחלה חמורה.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי ומבוסס רישום (registry-based) במסגרתו נערכה אנליזה מרובת משתנים באמצעות גורמי סיכון שזוהו מהספרות בנושא ונגזמו (pruned) באמצעות סלקציה לאחור (backward selection) על מנת לזהות את המשתנים הרלוונטיים. מספר הנקודות שוקלל באופן יחסי ליחס הסיכויים.

החוקרים אספו 30 חולי DLE אשר פיתחו sSLE ו-134 חולים שלא פיתחו מחלה זו. באנליזה מרובת משתנים ומקרב 12 משתנים נבחרים, המשתנים שנבחרו על מנת ליצור את המדד היו גיל המטופלים בעת האבחנה עם DLE, שעמד על < 25 שנים (יחס הסיכויים = 2.8] רווח בר-סמך של 95% [1.1-7.0, נקודה אחת), פוטוטיפ (phototype) V-VI (יחס הסיכויים = 2.7 [רווח בר-סמך של 95% 1.1-7.0], נקודה 1), וטיטר הנוגדנים נגד גרעין (ANA) בערך של ≤ 1:320 (יחס הסיכויים = 15 [רווח בר-סמך של 95% 3.3-67.3], 5 נקודות).

מתוך 54 מטופלים להם היה ציון 0 לפי המדד בבסיס המחקר, אף אחד מהם לא התקדם ל-sSLE. לעומת זאת, ציון ≥ 6 במדד נקשר עם סיכון של ≈40%.

החוקרים מסכמים כי על סמך מחקר העוקבה אותו ערכו, גיל < 25 שנים בעת האבחנה עם זאבת דיסקואידית, פוטוטיפ V-VI וטיטר ANA בערך של ≤ 1:320 נמצאו כגורמי סיכון להתפתחות של זאבת אדמנתית מערכתית חמורה.

מקור:

Fredeau, L., Courvoisier, D. S., Mehdi, R. A., Ingen-Housz-Oro, S., Mahe, E., Costedoat-Chalumeau, N., Arnaud, L., Francès, C., Mathian, A., Jachiet, M., Amoura, Z., Bouaziz, J. D., Chasset, F., & EMSED study group (2022). Risk factors of progression from discoid lupus to severe systemic lupus erythematosus: a registry-based cohort study of 164 patients. Journal of the American Academy of Dermatology, S0190-9622(22)02771-2. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2022.09.028

נושאים קשורים:  זאבת דיסקואידית,  זאבת אדמנתית מערכתית,  גורמי סיכון,  מחקר עוקבה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו