שבץ בקשישים 31.10.2022

טיפול תרומבוליטי בקשישים לא נקשר עם סיכון מוגבר לתמותה

חולים בני 90 ומעלה אשר קיבלו טיפול תרומבוליטי בעקבות שבץ מוחי לא הראו סיכון מוגבר לדימומים תוך גולגולתיים או לתמותה

שבץ מוחי. הדמיה

ההסתברות לקבלת טיפול תרומבוליטי תוך ורידי (IVT: intravenous thrombolysis) לטיפול בשבץ איסכמי חריף יורדת ככל שגיל המטופלים עולה, וכתוצאה מכך חולים מבוגרים מאוד הם בעלי ההסתברות הנמוכה ביותר לקבלת טיפול זה. סוגיות בטיחות משפיעות ככל הנראה על ההחלטות למתן הטיפול עם IVT.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Stroke, החוקרים התבססו על מידע הנאסף ממרשם IVT גדול על מנת לספק ראיות נוספות בנוגע לבטיחות הטיפול עם IVT בחולים קשישים.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר פרוספקטיבי ורב מרכזי ממרשם TRISP (Thrombolysis in Ischemic Stroke Patients), במהלכו ערכו השוואה בין מטופלים בני 90 שנים ומעלה, לעומת מטופלים הצעירים מגיל זה.

תוצאי המחקר כללו את שיעור הדימומים התוך גולגולתיים התסמיניים (ECASS [European Cooperative Acute Stroke Study]-II criteria), התמותה ותוצאים תפקודיים ירודים בקרב השורדים (modified Rankin Scale score 3–5 למטופלים עם modified Rankin Scale score ≤2 לפני השבץ, וציון 4-5 למטופלים עם modified Rankin Scale ≥3 לפני השבץ) לאחר שלושה חודשים. כמו כן, החוקרים חישבו את יחס הסיכויים המתוקנן עם רווח בר-סמך של 95% באמצעות מודלים של רגרסיה לוגיסטית.

במסגרת המחקר נאספו בסך הכל 16 974 חולים מתאימים, כאשר 976 (5.7%) מתוכם היו בני למעלה מ-90 שנים. חולים בני 90 ומעלה הראו ערך חציוני גבוה יותר של National Institutes of Health Stroke Scale בקבלתם (12 לעומת 8) והיו בעלי סיכוי גבוה יותר לתלות לפני אינדקס השבץ (modified Rankin Scale score of ≥3 לפני השבץ בשיעור של 45.2% לעומת 7.4%).

ההיארעות של דימום תוך גולגולתי תסמיני (5.7% לעומת 4.4%, יחס סיכויים מתוקנן 1.14 [0.83-1.57]) לא היתה שונה באופן מובהק בין שתי הקבוצות. עם זאת, ההסתברות לתמותה (יחס סיכויים מתוקנן 3.77 [3.14-4.53]) ולתוצא תפקודי גרוע יותר (יחס סיכויים מתוקנן 2.63 [2.13-3.25]) היתה גבוהה יותר בחולים בני 90 ומעלה. כמו כן, התוצאות עבור מדגם בני המאה (n=21) היו דומות.

לסיכום, ההסתברות לדימום תוך גולגולתי תסמיני לאחר טיפול עם IVT בקשישים עם שבץ לא עלתה על זו של מטופלים צעירים יותר. נראה כי הסבירות הגבוהה יותר לתמותה ולתוצא תפקודי ירוד יותר בקשישים במהלך תקופת המעקב אינה קשורה לטיפול עם IVT. החוקרים מציינים כי גיל מבוגר אינו אמור להוות סיבה למניעת טיפול עם IVT.

מקור:

Intravenous Thrombolysis in Patients With Ischemic Stroke Aged ≥90 Years: A Cohort Study From the TRISP Collaboration. Valerian L. Altersberger, Norman Rusche, Nicolas Martinez-Majander, Christian Hametner, Jan F. Scheitz, Hilde Henon, Maria Luisa Dell’Acqua, Davide Strambo, Jeffrey Stolp, Mirjam R. Heldner, … Originally published 14 Oct 2022 Stroke. 2022

נושאים קשורים:  שבץ מוחי,  טיפול תרומבוליטי,  שבץ בקשישים,  תמותה,  גורמי סיכון,  דימום תוך גולגולתי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו