תזונה ים תיכונית 03.11.2022

האם תזונה ים תיכונית מפחיתה את הסיכון לכאב?

במחקר נבדק האם האם הרגלי אכילה בריאים, ובפרט היצמדות לדיאטה ים תיכונית, עשויים להפחית את הסיכון לכאב. הנה התוצאות

תזונה ים תיכונית. אילוסטרציה

כאב מהווה בעיה עולמית של בריאות הציבור וזאת בשל שיעורי היארעות גבוהים, זמן ממושך וכן השפעה חברתית וכלכלית כתוצאה מהפרעה זו. קיים עניין גובר בתזונה כגורם סיכון פוטנציאלי הניתן לשינוי ועשוי להיות קשור לכאב. עם זאת, עדיין לא הוכח היטב הקשר בין דפוסי תזונה בריאים לבין כאב.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Pain, מטרת החוקרים היתה לסקור ולסנתז עדויות חתך ואורך באמצעות חיפוש שיטתי על הקשר בין דפוסי תזונה בריאים אפריוריים לבין כאב שאינו ממקור סרטני בקרב מבוגרים בני 18 שנים ומעלה.

החוקרים ערכו חיפוש שיטתי במספר מסדי נתונים אלקטרוניים מראשיתם ועד לספטמבר 2021, על מנת לזהות מחקרי חתך ומחקרים אורכיים רלוונטיים. על מנת להעריך את הסיכון להטיה, החוקרים השתמשו ב-modified Newcastle-Ottawa Scale למחקרי עוקבה.

במסגרת הסקירה נכללו בסך הכל 14 מחקרי חתך ושישה מחקרים אורכיים. המחקרים הללו מדדו ציונים/מדדים תזונתיים שונים, כגון מדדים שונים של עמידה בתזונה ים תיכונית והאינדקס הדלקתי התזונתי. היתה שונות בין המחקרים בכל הנוגע לשיטות לאבחון כאב ומדידות הכאב. מתארי המחקר והניתוח הסטטיסטי היו גם כן שונים ב-20 המחקרים השונים. מתוך המחקרים שנאספו, עשרה דיווחו על קשר הפוך בין הקפדה על דפוסי תזונה בריאים לבין כאב, חמישה דיווחו על תוצאות מעורבות וחמישה דיווחו על כך שאין קשר.

החוקרים מציינים כי אף על פי שנמצאה הטרוגניות בולטת, 50% מהמחקרים התצפיתיים שנכללו דיווחו כי הקפדה על תזונה בריאה, במיוחד של תזונה ים תיכונית, קשורה באופן הפוך לכאב. החוקרים מוסיפים כי עיצוב החתך של מרבית המחקרים מונע כל פרשנות סיבתית. כמו כן, קיום עדויות מוגבלות ולא עקביות ממחקרי אורך מדגיש את הצורך במחקרים נוספים.

מקור:

Chand RR, Blyth FM, Khalatbari-Soltani S. Healthy dietary indices and non-cancer pain: a systematic review of cross-sectional and longitudinal studies. Pain. 2022 Sep 8. doi: 10.1097/j.pain.0000000000002777. Epub ahead of print. PMID: 36083185.

נושאים קשורים:  תזונה,  דיאטה ים תיכונית,  גורמי סיכון,  סקירה שיטתית,  כאב,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו