ירידה קוגניטיבית 20.12.2022

שליטה על לחץ הדם עשויה למנוע ירידה קוגניטיבית

מטופלים עם לחץ דם בלתי מאוזן הראו ירידה קוגניטיבית, המתווכת על ידי נוירודגנרציה - שליטה על לחץ הדם עשויה לתרום להזדקנות בריאה יותר של המוח

יתר לחץ דם. אילוסטרציה

כ-40% ממקרי הדמנציה עלולים להידחות לשלב מאוחר יותר, או להימנע כליל, על רקע גורמי סיכון הניתנים לשינוי כולל יתר לחץ דם. עם זאת, המנגנונים העומדים בבסיס הקשר בין יתר לחץ דם-דמנציה עדיין לא מובנים דיים.

במחקר חתך אשר ממצאיו פורסמו בכתב העת Alzheimer's & Dementia, החוקרים ערכו מחקר רב מרכזי בצרפת על 2,048 מטופלים מעוקבת MEMENTO. המחקר מבוסס המרפאה נערך על מטופלים בקהילה עם תלונות קוגניטיביות בודדות, או ליקוי קוגניטיבי קל. חשיפה ליתר לחץ דם הוגדרה כמשלב של לחץ דם גבוה (BP) וצריכת טיפול נוגד לחץ דם. אסוציאציות של נתיבים נבדקו באמצעות מודל משוואות מבניות המשלב אוסף נרחב של סמנים ביולוגיים להדמיה מוחית ונתונים קליניים.

למשתתפים שקיבלו טיפול ביתר לחץ דם נמצא תפקוד קוגניטיבי נמוך יותר באופן מובהק בהשוואה לאחרים. קשר זה נגרם על ידי נוירודגנרציה גבוהה יותר ויותר היפראינטנסיות של החומר הלבן, אך לא על ידי סמנים ביולוגיים של מחלת אלצהיימר (AD). הקשרים בין יתר לחץ דם-קוגניציה הוערכו על ידי מודלים של משוואות מבניות.

לסיכום, הקשר בין יתר לחץ דם-קוגניציה אינו מתווך על ידי הסמנים הביולוגיים של מחלת האלצהיימר. הקשר בין יתר לחץ דם-קוגניציה מתווך על ידי ניוון עצבי ו-leukoaraiosis. קוגניציה נמוכה יותר היתה מוגבלת למשתתפים שטופלו בלחץ דם לא מאוזן.

החוקרים מציינים כי תוצאות מחקרם מדגישות את החשיבות בשליטה של יתר לחץ דם למניעת ירידה קוגניטיבית וכי הן מציעות תובנות חדשות על מנגנונים העומדים בבסיס הקשר יתר לחץ דם-דמנציה. איזון של לחץ הדם יכול לתרום להזדקנות מוחית בריאה יותר.

מקור:

Lespinasse, J, Chêne, G, Mangin, J-F, et al. Associations among hypertension, dementia biomarkers, and cognition: The MEMENTO cohort. Alzheimer's Dement. 2022; 00- 00. https://doi.org/10.1002/alz.12866

נושאים קשורים:  יתר לחץ דם,  דמנציה,  ירידה קוגניטיבית,  גורמי סיכון,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו