שבץ איסכמי 19.01.2023

האם קיים סיכון בטיפול תרומבוליטי בחולים המקבלים DOAC?

במחקר נבחן הסיכון לדימום תוך גולגולתי סימפטומטי הנקשר עם טיפול IVT בחולים אשר נטלו DOAC זמן קצר קודם לכן. הנה התוצאות

טיפול תוך ורידי. אילוסטרציה

בהנחיות הבינלאומיות הקיימות היום מומלץ להימנע ממתן טיפול תרומבוליטי תוך ורידי (IVT: intravenous thrombolysis) בחולים עם שבץ איסכמי אשר נטלו לאחרונה נוגדי קרישה פומיים ישירים (DOAC). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת JAMA Neurology, מטרת החוקרים היתה לקבוע את הסיכון לדימום תוך גולגולתי סימפטומטי (sICH: symptomatic intracranial hemorrhage) הנקשר עם טיפול IVT בחולים אשר נטלו DOAC זמן קצר קודם לכן.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי בינלאומי ורב מרכזי, אשר כלל 64 מרכזי שבץ ראשוניים ומרכזי על לשבץ (Comprehensive Stroke Center) ברחבי אירופה, אסיה, אוסטרליה וניו זילנד.

במחקר השתתפו חולים בוגרים ועוקבים, אשר עברו שבץ איסכמי וקיבלו IVT (עם ובלי תרומבקטומיה). במחקר לא נכללו מטופלים אשר נטלו DOAC למעלה מ-48 שעות לפני הופעת השבץ. בסך הכל נאספו 832 חולים אשר נטלו DOAC לאחרונה, ו-32,375 מטופלים ללא שימוש לאחרונה ב-DOAC. איסוף הנתונים נערך החל מינואר 2008 ועד לדצמבר 2021.

חשיפת המחקר הוגדרה כטיפול עם DOAC (נטילה אחרונה עד 48 שעות לפני ה-IVT), אשר השוו לחולים שלא טופלו עם נוגדי קרישה פומיים קודם לכן.

התוצא הראשוני של המחקר היה היארעות של sICH בתוך 36 שעות לאחר ביצוע IVT, אשר הוגדרה כהחמרה של 4 נקודות לכל הפחות ב-National Institutes of Health Stroke Scale ומיוחסת לעדות הדמייתית ברורה של דימום תוך גולגולתי. התוצאים הושוו בהתאם לאסטרטגיות בחירה שונות (מדידת רמות ה-DOAC,יDOAC reversal treatment,יIVT ללא מדידת רמות ה-DOAC וללא אידרוסיזומאב). החוקרים השתמשו באנליזות רגישות על מנת לבדוק את הקשר בין sICH ובין רמות DOAC בפלזמה ונטילה רצנטית של הטיפול.

במסגרת המחקר נאספו בסך הכל 33,207 חולים, כאשר 14,458 (43.5%) מתוכם היו נשים וגילם החציוני של המטופלים (טווח בין רבעוני) היה 73 (62-80) שנים.

הציון החציוני (טווח בין רבעוני) של National Institutes of Health Stroke Scale היה 9 (5-16). מתוך 832 חולים שנטלו DOAC,י252 (30.3%) קיבלו DOAC reversal treatment לפני ה-IVT (כולם קיבלו אידרוסיזומאב), ל-225 (27.0%) נערכו מדידות של רמת DOAC ו-355 (42.7%) קיבלו IVT ללא מדידת רמות DOAC בפלזמה, או קבלה של DOAC reversal treatment.

השיעור הלא מתוקנן של sICH היה 2.5% (רווח בר-סמך של 95% 1.6-3.8) בחולים אשר נטלו DOACs בהשוואה ל-4.1% (רווח בר סמך של 95% 3.9-4.4) בחולים מקבוצת הביקורת, ללא נוגדי קרישה.

נטילה רצנטית של DOAC נקשרה עם סיכויים נמוכים יותר ל-sICH לאחר IVT בהשוואה למטופלים שלא קיבלו נוגדי קרישה (יחס סיכויים מתוקנן 0.57; רווח בר-סמך של 95% 0.36-0.92). ממצא זה היה עקבי בין אסטרטגיות הבחירה השונות ובאנליזות רגישות של חולים עם רמות פלזמה הניתנות לאיתור, או באלו עם נטילה רצנטית מאוד של הטיפול.

החוקרים מסכמים כי במסגרת מחקרם לא נמצאו עדויות מספיקות להימצאות של נזק עודף הקשור למתן IVT מחוץ להתוויה בחולים לאחר שבץ איסכמי, עם נטילה רצנטית של DOAC.

מקור:

Meinel TR, Wilson D, Gensicke H, et al. Intravenous Thrombolysis in Patients With Ischemic Stroke and Recent Ingestion of Direct Oral Anticoagulants. JAMA Neurol. Published online January 03, 2023. doi:10.1001/jamaneurol.2022.4782

נושאים קשורים:  מחקרים,  נוגדי קרישה פומיים ישירים,  דימום תוך גולגולתי,  טיפול תרומבוליטי,  שבץ,  גורמי סיכון
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
אנונימי/ת
26.01.2023, 05:44

היה כדאי לראות התפלגות של אנשים שדיממו אחרי טיפול ב duac, בתוך המטופלים שקיבלו duac. בין מדידת רמה ל dual reversal treatment לאילו שלא עברו מדידת רמה ולא קיבלו duac reversal treatment