פודקאסט 22.03.2023

נקודת מבט חדשה לתמיכה תזונתית בחולי סרטן: תזונה פראנטרלית

תת תזונה היא אתגר עבור חולי סרטן. וקשורה להפחתת מסת שריר, היענות ותגובה לקויה לטיפולי סרטן, ירידה באיכות החיים וזמן הישרדות מופחת. ההערכה וההתערובת התזונתית צריכים להיות חלק חיוני מכל תוכנית טיפול מקיפה בסרטן (1)

בפודקאסט זה, ד"ר טל אנגל וגב' חנה טלייסניק חלימי, דנים במחקרים והמלצות של האיגודים לתזונה קלינית על השימוש בהתערבויות תזונתיות בחולי סרטן עם תת תזונה בהקשר של פרקטיקה קלינית עכשווית. בפרט, כאשר תזונה אנטרלית (הזנה דרך הפה או צינור) אינה אפשרית או אינה מספקת את הצרכים התזונתיים המלאים, תזונה פראנטרלית משלימה (SPN), יכולה לגשר על הפער.

לדברי ד"ר טל אנגל, "הדבר הראשון שמלמדים בתזונה קלינית הוא שהדרך הפזיולוגית, הזולה ועם הכי פחות סיבוכים היא הדרך האנטרלית כלומר אם יש מערכת עיכול - תשתמש בה! אבל אנחנו יודעים שלפעמים הסיפור הזה לא כל כך פשוט. מטופלים מתקשים להגיע ליעדים הקלוריים והחלבוניים הרצויים, לפעמים יש בעיות אוביקטיביות של מערכת עיכול, לפעמים זה עניין של טעם והעדפה. אני תמיד אומר למטופלים שאני יכול לרשום ולהמליץ להם על תכנית תזונתית מצוינת. המרשם סופג הכל, אבל אם בסופו של דבר המזון הרפואי לא ימצא את דרכו לגוף וייספג לא השגנו דבר. ברור שבמקרים של חסימת מעי או סטומה גבוהה ומפרישה המטופל בד"כ יקבל הזנה פראנטרלית, אבל מה לגבי המקרים הפחות ברורים בהם לכאורה מערכת העיכול שלמה ומתפקדת?"

להאזנה, לחץ/י כאן

הפודקאסט מוגש ע"י:

  • ד"ר טל אנגל, רופא גסטרו בעל התמחות ספציפית בתזונה קלינית, מכון גסטרו, מרכז רפואי שיבא
  • גב' חנה טלייסניק חלימי, תזונאית קלינית מהמרכז לסרטן במרכז רפואי שיבא.

מוגש בחסות חברת ניאופרם ישראל  1156-FEB-2023

1. Cotogni P, Bozzetti F, Goldwasser F, Jimenez-Fonseca P, Roelsgaard Obling S, Valle JW. Supplemental parenteral nutrition in cancer care: why, who, when. Ther Adv Med Oncol. 2022 Sep 26;14:17588359221113691.

נושאים קשורים:  פודקאסט,  תזונה,  הזנה פראנטרלית,  חולי סרטן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך