כאב 13.04.2023

תזונה ים תיכונית עשויה להקטין סיכון להפרעות כאב

סקירה שיטתית ומטא-אנליזה הדגימה כי אימוץ דפוסי שינה בריאים והידבקות לתפריט מבוסס תזונה ים תיכונית נקשרו עם סיכון נמוך יותר לסבול מתסמונות כאב

דיאטה ים תיכונית (אילוסטרציה)

כאב מהווה בעיה כלל עולמית מבחינת בריאות הציבור, וזאת בהתחשב בשיעורי השכיחות וההיארעות הגבוהים, משך הזמן הארוך יחסית של ההפרעה וכן השפעותיה החברתיות והכלכליות. ישנו עניין הולך וגובר בנוגע להשפעה האפשרית של תזונה כגורם סיכון בר שינוי הקשור לכאב. עם זאת, הקשר בין אימוץ דפוסי תזונה בריאים לבין הפרעת כאב עדיין לא הוכח היטב.

בסקירה שיטתית שממצאיה פורסמו בכתב העת PAIN, מטרת החוקרים היתה לסקור באופן שיטתי ולסנתז את עדויות החתך והאורך העדכניות הנוגעות לקשר בין דפוסי תזונה בריאים אפריוריים לבין הפרעות כאב שאינו סרטני בקרב חולים מבוגרים בני 18 שנים ומעלה.

החוקרים ערכו חיפוש שיטתי במספר מסדי נתונים אלקטרוניים מראשיתם ועד לספטמבר 2021 על מנת לאתר מחקרי חתך ומחקרי אורך רלוונטיים. לצורך הערכת הסיכון להטיה החוקרים השתמשו ב-modified Newcastle–Ottawa scale למחקרי עוקבה.

בסקירה נכללו בסך הכל 14 מחקרי חתך ושישה מחקרים אורכיים. המחקרים הללו העריכו מדדים תזונתיים שונים, כגון מדדים שונים של הקפדה על תזונה ים תיכונית וכן המדד הדלקתי התזונתי. נמצאה שונות בין המחקרים בכל הנוגע לשיטות לאבחון הכאב ולמדידות הכאב.

בסך הכל נכללו 20 מחקרים, עם מתארים מחקריים שונים ושונות באנליזה הסטטיסטית. מתוך המחקרים שנכללו, עשרה דיווחו על קשר הופכי בין הקפדה על דפוסי תזונה בריאים לבין כאב, חמישה דיווחו על תוצאות מעורבות וחמישה דיווחו כי לא קיים קשר.

על אף שנמצאה הטרוגניות בולטת, 50% מהמחקרים התצפיתיים שנכללו דיווחו כי הקפדה על תזונה בריאה, ותזונה ים תיכונית בפרט, נקשרה באופן הפוך לתסמונות כאב. החוקרים מציינים כי עיצוב החתך של מרבית המחקרים מונע כל פרשנות סיבתית. כמו כן, נמצאו עדויות מוגבלות ולא עקביות ממחקרי האורך, מה שמדגיש את הצורך במחקרים נוספים.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סקירה שיטתית,  מטא-אנליזה,  כאב,  תזונה,  תזונה ים תיכונית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו