שירותים רפואיים 09.05.2023

מוצא אתני והבדלים בשירותי בריאות לסובלים ממחלות עור דלקתיות

מטופלים עם מחלות עור דלקתיות כרוניות ממיעוטים אתניים בארה"ב, בייחוד שחורים והיספניים, סובלים יותר מחסמים לשירותי בריאות

מטופלת ממוצא אפריקני במרפאת עור. אילוסטרציה

המחקר בנושא הבדלים במוצא אתני כחסמים לשירותי בריאות בקרב מטופלים עם מחלות עור דלקתיות כרוניות הוא מאוד מוגבל. לכן, מטרת המחקר שממצאיו תוארו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology היתה להעריך את ההימצאות של מגוון רחב של חסמים לשירותי בריאות בקרב מטופלים עם מחלות עור דלקתיות כרוניות מקבוצות אתניות שונות.

במסגרת מחקר חתך השתמשו החוקרים במידע מסקר שמילאו משתתפים עם מחלות עור דלקתיות כרוניות ב-All of Us Research Program. לאחר מכן, השתמשו החוקרים ברגרסיה רב-משתנית כדי לבחון את הקשר שבין גזע ומוצא אתני וחסמים לשירותי בריאות. במחקר נכללו 16,986 מטופלים עם מחלות עור דלקתיות כרוניות.

תוצאות המחקר הראו כי בהשוואה למטופלים לבנים, מטופלים שחורים והיספניים היו בסיכון מוגבר באופן מובהק לעיכוב בטיפול בגלל עלויות טיפול ומגוון חסמים נוספים הכוללים תחבורה, עבודה, טיפול בילדים, טיפול במבוגרים, מגורים באזור כפרי וחוסר מגוון של צוות המעניק שירותי בריאות. עם זאת, לאחר תקנון לביטוח, הכנסה וחינוך, נחלש באופן ניכר הקשר בין מוצא אתני וגזע לחסמים רבים.

המדגם שנכלל במחקר איננו מהווה מדגם מייצג של אוכלוסיית ארה״ב, ובנוסף התגובות לסקר לא היו ספציפיות לטיפולים דרמטולוגיים ולכן תוצאות המחקר מוגבלות. עם זאת, ממצאי המחקר מראים כי מטופלים עם מחלות עור דלקתיות כרוניות מקבוצות של מיעוטים אתניים, בייחוד שחורים והיספניים, סובלים יותר, באופן לא פרופורציונלי מחסמים לשירותי בריאות.

נושאים קשורים:  מחלות עור דלקתיות כרוניות,  גישה לשירותי בריאות,  חסמים,  מוצא אתני,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו