דלקת מפרקים פסוריאטית 21.09.2023

השפעות פרדוקסליות של דיכאון על תוצאי דלקת מפרקים פסוריאטית

מחקר מצא: בחולי דלקת מפרקים פסוריאטית עם דיכאון נלווה קיימת אי הלימה בין שיפור במדדים לפי הערכה רפואית לבין התוצאים המדווחים על ידי המטופלים

דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis – PsA), היא דלקת מפרקים כרונית ודלקתית. בהעדר טיפול, מחלה זו עלולה להוביל לשחיקה ולעיוותים של מפרקים ולירידה באיכות החיים. ידוע כי PsA קשור למחלות נלוות מרובות ובכללן תסמונות לב וכלי דם, מחלות מטבוליות ופגיעה בבריאות הנפשית. לתחלואה הנלווית ל-PsA השפעה שלילית מוכחת על תוצאי התחלואה והתמותה של המחלה.

במסגרת מחקר אשר ממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Psoriasis and Psoriatic Arthritis, ביקשו החוקרים לאפיין עוקבה של חולים עם PsA ולבחון כיצד דיכאון משפיע על מדדי תוצא של PsA.

המחקר הנוכחי בוצע במתכונת תצפיתית ופרוספקטיבית וכלל סך של 527 חולי PsA. במסגרת ביקורי מעקב סטנדרטיים אספו החוקרים נתונים דמוגרפיים, היסטוריה רפואית, מידע בנוגע לשימוש בתרופות ובוצעו בדיקות קליניות.

תוצאות המחקר הדגימו כי דיכאון דווח בקרב 22.8% מהנבדקים, חרדה ב-18% והפרעת קשב וריכוז ב-4%. דיכאון היה נפוץ יותר בקרב נבדקות נשים (P < .001). בתחילת המחקר, לחולי PsA ללא דיכאון נלווה ולאלה עם דיכאון היה מספר מפרקים נגועים (רגישות ונפיחות) וציון RAPID3י(Routine Assessment of Patient Index Data 3) דומים (P=.04). בקבוצה עם דיכאון נלווה, שטח הפנים הנגוע בפסוריאזיס היה נמוך יותר (P=0.04). בשנה הראשונה, לכל החולים היה שיפור בתוצאים הקליניים. עם זאת, לחולים עם דיכאון היתה ספירת מפרקים רגישים גבוהה יותר באופן מובהק בהשוואה לאלה ללא דיכאון (P=.001).

מתוצאות מחקר זה עולה כי בחולי PsA עם דיכאון, קיימת אי הלימה בין שיפור במדדים המוערכים בידי רופא לבין התוצאים המדווחים על ידי המטופל. תצפיות אלו מדגישות את חשיבות ההתייחסות לדיכאון ומצוקה פסיכולוגית, כחלק מתוצאי הטיפול ב-PsA ומצביעות על הצורך לטפל בכאב שיורי באמצעות גישות קו-אדג'ובנטיות.

מקור: 

Haberman RH, Um S, Catron S, et al. Paradoxical Effects of Depression on Psoriatic Arthritis Outcomes in a Combined Psoriasis-Psoriatic Arthritis Center. Journal of Psoriasis and Psoriatic Arthritis. 2023;0(0). doi:10.1177/24755303231186405

נושאים קשורים:  דלקת מפרקים פסוריאטית,  דיכאון,  מחלות נלוות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו