טיפול במוזיקה 07.02.2024

האם מוזיקה טובה להפחתת כאב בעת טיפול בילדים בטיפול נמרץ?

האם מוזיקה יכולה לסייע במהלך טיפול היגיינה אישי יומי להפחתת כאב בילדים עם מחלה קשה המאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ? הנה התוצאות

ילד במחלקה לטיפול נמרץ. צילום: שאטרסטוק

במחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of Pediatrics הראה כי השמעה של מוזיקה במהלך טיפול היגיינה אישי יומי מפחיתה את רמת הכאב והצורך בשימוש בתרופות משככות כאבים עבור ילדים עם מחלה קשה המאושפזים במחלקה לטיפול נמרץ ילדים.

מטרת המחקר היתה לבחון האם טיפול בעזרת מוזיקה (Music Therapy - MT) יעיל בהפחתת כאב במהלך טיפול היגיינה אישי (Daily Personal Hygiene Care - DPHC) המבוצע מדי יום ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.

למחקר אקראי-מבוקר ומוצלב גויסו חמישים ילדים עם מחלה קשה. ההקצאה האקראית היתה עבור סדר ההתערבויות MT לעומת טיפול שגרתי. הערכת הכאב בוצעה בעזרת סקירת הקלטות וידאו על ידי חוקר סמוי.

התוצא העיקרי שנבדק כלל שונות במדד FLACC (Face, Legs, Activity, Cry, Consolability, סרגל של 0-10), לפני ולאחר ביצוע DPHC. תוצאים שניוניים כללו שינויים בקצב הלב, קצב הנשימות וערך לחץ דם ממוצע (Mean Arterial Blood Pressure - MAP) וכן מתן תרופות משככות כאבים או סדטיביות במהלך DPHC. החוקרים ביצעו ניתוח מודל לניארי להשפעות משולבות על מנת לבחון את גודל ההשפעה.

גילם החציוני של הנבדקים עמד על 3.5 (טווח בין-רבעוני של 1-7.6) שנים ומשקלם החציוני עמד על 15 (טווח בין-רבעוני של 10-26.8) ק"ג. DPHC רצופים נבחנו ביום השלישי (טווח בין-רבעוני של 2-5) וביום הרביעי (טווח בין-רבעוני של 3-7) לאשפוז.

תוצאות המחקר הדגימו כי במצבים השגרתיים ציון FLACC עמד על 0 (טווח בין-רבעוני של 0-3) בבסיס לעומת 3 (טווח בין-רבעוני של 1-5.5) במהלך DPHC. כאשר שילבו MT, ערכים אלו עמדו על 0 (טווח בין-רבעוני של 0-1) ו-2 (טווח בין-רבעוני של 0.5-4), בהתאמה.

שיעור המקרים בהם ציוני FLACC עלו על 4 במהלך DPHC, אשר מורה על כאבים חמורים, עמדו על 42% בטיפול השגרתי לעומת 17% בלבד כאשר שולב MT (p=0.13). ניתוח לפי מודל להשפעות משולבות הדגים עליה מתונה יותר בציוני FLACC (-0.54, רווח בר-סמך של 95%, -1.08 ועד -0.01; p=0.04) ובקצב הלב (-9, רווח בר-סמך של 95%, -14.53 ועד -3.4; p=0.001) בזמן ביצוע DPHC יחד עם MT.

מסקנת החוקרים היתה כי MT הינה שיטה יעילה לשיפור שיכוך כאבים בילדים חולים קשים בזמן DPHC.

מקור:

Music Therapy During Basic Daily Care in Critically Ill Children: A Randomized Crossover Clinical Trial. Sophie Mounier, Gilles Cambonie, Julien Baleine, Manon Le Roux, Sophie Bringuier, Christophe Milési. The Journal of Pediatrics. January 2024

נושאים קשורים:  ילדים,  טיפול נמרץ,  טיפול עם מוזיקה,  כאב,  טיפול היגיינה אישי,  שיכוך כאב,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו