סוכרת וסרטן 25.03.2024

השפעות מעכבי SGLT2 על שרידות סרטן קליני בחולי סוכרת

במחקר נמצא כי מעכבי SGLT2 מגבירים את השרידות הכוללת ואת השרידות הספציפית לסרטן באופן תלוי מינון

תרופות לסוכרת. אילוסטרציה

על פי הנתונים הפרה-קליניים, SGLT2i עשויים להפעיל השפעות אנטי סרטניות. במחקר זה, החוקרים ביקשו להעריך את התמותה הספציפית לסרטן (תוצא ראשוני) והתמותה מכל הסיבות (תוצא משני) של SGLT2i ואת התלות במינון שלהם בחולים עם סרטן שעוברים טיפולים מרפאים סטנדרטיים.

החוקרים ניתחו נתונים של חולים עם סוכרת מסוג 2 (T2DM) שאובחנו עם סרטן בין השנים 2016-2018, שנרשמו ממסד הנתונים של רישום הסרטן בטייוואן.

שיטת קפלן-מאייר שימשה להערכת תמותה מכל הסיבות ותמותה ספציפית לסרטן, תוך השוואת עקומות שרידות בין משתמשי SGLT2i ללא משתמשים באמצעות מבחן ה-log-rank השכבתי.

רגרסיית סיכונים פרופורציונליים של Cox נערכה כדי לזהות מנבאים בלתי תלויים לתמותה מכל הסיבות ותמותה ספציפית לסרטן בקרב המשתנים. החוקרים ערכו התאמת ציון נטייה של 1:2 לנתונים, שהניבו קבוצה סופית של 50,133 חולים עם סרטן; מתוכם, 16,711 ו-33,422 היו בקבוצות משתמשי ה- SGLT2i והלא משתמשים, בהתאמה.

יחס הסיכון המותאם (aHR) עבור תמותה ספציפית לסרטן ומכל הסיבות במשתמשי SGLT2i בהשוואה ללא משתמשים היה 0.21 (רווח בר סמך 95%: 0.20-0.22) ו-0.22 (רווח בר סמך 95%: 0.21-0.23).

החולים חולקו לארבע תת קבוצות מרובדות לפי רבעונים (Q) של מנות יומיות מוגדרות מצטברות בשנה (cDDDs), ובקבוצות התמותה מכל הסיבות ותמותה ספציפית לסרטן צוינה ירידה משמעותית עם עלייה במינון (מרבעון 1 לרבעון 4) בקרב משתמשי SGLT2i בהשוואה ללא משתמשים (P < 0.001).

החוקרים הסיקו כי SGLT2i מגביר את השרידות הכוללת ואת השרידות הספציפית לסרטן בחולים עם סרטן באופן תלוי מינון.

מקור:

Effects of SGLT2 inhibitors on clinical cancer survival in patients with type 2 diabetes. Yen-Min Huang, Wan-Ming Chen, An-Tzu Jao, Mingchih Chen, Ben-Chang Shia, Szu-Yuan Wu. Diabetes & Metabolism January 2024

נושאים קשורים:  SGLT2i,  שרידות,  T2DM,  שרידות ספציפית לסרטן,  סוכרת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו