צפיפות העצם 12.05.2024

לחץ כף הרגל בהליכה כסמן לצפיפות מינרל העצם

במחקר נמצא כי לחץ בכף הרגל במהלך הליכה, ובייחוד בעצמות המסרק, קשור באופן מובהק לצפיפות מינרל העצם ועשוי לשמש לניבוי אוסטיאופורוזיס

כף רגל (צילום: אילוסטרציה)
כף רגל (צילום: אילוסטרציה)

העמסה פיזית על השלד עשויה להשפיע על צפיפות מינרל העצם. במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgery,  חוקרים ביקשו לחקור את הקשר בין צפיפות מינרל העצם ללחץ דימני ברגל במהלך ההליכה.

במחקר נכללו 104 מטופלים (גיל ממוצע 62.6 ± 12.4 שנים; 23 גברים ו-81 נשים) שעברו בדיקת צפיפות עצם DEXAי(dual x-ray absorptiometry) ובדיקת לחצים של כף הרגל (pedobarography).

ערכי צפיפות מינרל העצם של עמוד השדרה המותני, צוואר הירך ועצם הירך הוערכו. כמו כן, הלחצים הממוצעים המקסימליים נמדדו באזור ההלוקס, הבהונות, ראשי עצמות המסרק הראשונה עד החמישית, אמצע כף הרגל, עקב מדיאלי ועקב לטרלי. ניתוח רגרסיה רב-משתני בוצע כדי לזהות גורמים הקשורים באופן מובהק לצפיפות מינרל העצם.

תוצאות המחקר הדגימו כי צפיפות מינרל העצם בעמוד השדרה המותני היה קשור באופן מובהק ללחץ הממוצע בראשי עצמות המסרק הרביעית והחמישית (p = 0.041,יR2 מותאם של המודל= 0.08). צפיפות מינרל העצם בצוואר הירך היתה קשורה באופן מובהק ללחץ המירבי בראשי עצמות המסרק השנייה והשלישית (p = 0.002, R2 מותאם=0.213). כמו כן, צפיפות העצם של עצם הירך הראתה גם קשר מובהק עם הלחץ המקסימלי בראשי עצמות המסרק השנייה והשלישית (p = 0.003,יR2 מותאם=0.360).

החוקרים מסכמים כי הלחץ בכף הרגל במהלך ההליכה היה קשור באופן מובהק לצפיפות מינרל העצם, ועשוי לשמש לניבוי נוכחות של אוסטיאופורוזיס.

 מקור:

Choi, Yoon Hyo MD1; Choi, Ji Hye MD2; Koo, Seungbum PhD3; Han, Hee Soo MD1; Lee, Dong Yeon MD4; Lee, Kyoung Min MD1,a. Dynamic Foot Pressure During Walking: A Potential Indicator of Bone Mineral Density. The Journal of Bone and Joint Surgery 106(9):p 801-808, May 1, 2024. | DOI: 10.2106/JBJS.23.00739

נושאים קשורים:  צפיפות מינרל עצם,  לחץ דינמי בכף הרגל,  ניתוח הליכה,  אוסטאופורוזיס,  בדיקת DEXA,  ביומכניקה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו