סרטן הערמונית 13.05.2024

המאפיינים הקליניים של חולי סרטן ערמונית שטופלו שמרנית

עוקבת ענק ומידע מהחיים האמיתיים: מאפיינים ותוצאים ארוכי טווח של חולי סרטן ערמונית שבחרו בניהול שמרני על פני טיפול פליאטיבי או מרפא

ייעוץ רפואי לטיפול בסרטן הערמונית. אילוסטרציה

ניהול שמרני הינו אפשרות עבור נבדקים עם סרטן ערמונית (Prostate Cancer - PCa) לצורך עיכוב או דחייה של טיפול מרפא או כגשר עד הופעת צורך בטיפול פליאטיבי.

מחקר PIONEER, הממומן על ידי יוזמת התרופות החדשניות של הנציבות האירופאית, נועד לשפר את הטיפול ב-PCa ברחבי אירופה באמצעות ניתוח נתוני עתק (Big Data). מטרת המחקר היתה לתאר, באמצעות רשת מידע רחב מהחיים האמיתיים, את המאפיינים הקליניים ותוצאים ארוכי טווח של חולים עם PCa שטופלו באופן שמרני.

מעוקבה ראשונית של מעל 100,000,000 נבדקים שנאספו מתוך שמונה מאגרי מידע שנכללו במחקר PIONEER, זוהו כלל המקרים החדשים של PCa (n=527,311). מבין נבדקים אלה, נבחרו כלל הנבדקים שלא קיבלו טיפול מרפא או פליאטיבי תוך שישה חודשים מתאריך האבחנה (n=123,146).

מאפייני נבדקים ומחלה דווחו. מספר הנבדקים אשר השיגו את התוצאים העיקריים של המחקר כומתו עבור כל שכבה ובעוקבה המלאה. ניתוח בשיטת קפלן מאייר בוצע על מנת להעריך את הפיזור של זמן עד אירוע.

המצבים הרפואיים השכיחים ביותר מהם סבלו חולים עם PCa אשר בחרו בטיפול שמרני כללו: (35%-73%), השמנת יתר (9.2%-54%) וסוכרת סוג 2 (11%-28%). שיעור הנבדקים שחוו החמרה בתסמיני מחלה הקשורים ל-PCa עמד על 2.6%-6.2%. אשפוזים (12%-25%) ופניות לחדר מיון (10%-14%) היו אירועים שכיחים במהלך השנה הראשונה של המעקב.

ההסתברות להישמר מטיפול שמרני או מרפא במהלך פחתה לאורך תקופת המעקב. מגבלות המחקר כללו היעדר מידע מקיף על אודות מאפייני החולים ומחלתם וכן על מטרת הטיפול.

מסקנת החוקרים היתה כי ממצאי המחקר מסייעים להבין טוב יותר את נוף המטופלים עם PCa אשר בחרו בניהול שמרני של מחלתם.

מקור:

Gandaglia, G., Pellegrino, F., Golozar, A., De Meulder, B., Abbott, T., Achtman, A., Omar, M. I., Alshammari, T., Areia, C., Asiimwe, A., Beyer, K., Bjartell, A., Campi, R., Cornford, P., Falconer, T., ... et al. (2024, May). Clinical characterization of patients diagnosed with prostate cancer and undergoing conservative management: A PIONEER analysis based on big data. European Urology. Elsevier.

נושאים קשורים:  סרטן ערמונית,  החיים האמיתיים,  טיפול שמרני,  תחלואה נלווית,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו