וסקוליטיס סיסטמית 15.05.2024

אחד משבעה הריונות עם וסקוליטיס סיסטמית נקשר ליל"ד וללידה מוקדמת

מחקר גדול מצרפת הדגים כי הסיכון ליתר לחץ דם בהריון וללידה מוקדמת גבוה בנשים החולות בווסקוליטיס סיסטמית לעומת נשים בריאות. התקלחות המחלה מקושרת לסיבוכים אלה

וסקוליטיס. אילוסטרציה

למרות שוסקוליטיס סיסטמית משפיעה בעיקר על חולים מעל גיל 50, היא עשויה להופיע גם בנשים בגיל הפוריות, ולידה מוקדמת ויתר לחץ דם הם סיבוכים נפוצים בהריון של חולות וסקוליטיס סיסטמית.

מחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב עת Arthritis and Rheumatology מבקש להעריך את הסיכון ליתר לחץ דם וללידה מוקדמת בחולות וסקוליטיס סיסטמית בהריון ולזהות גורמי סיכון אפשריים.

במחקר בוצע שימוש במאגר נתוני ביטוח הבריאות הצרפתי. החוקרים ערכו מחקר עוקבה כלל-ארצי שכלל את כל מקרי ההריון של נשים עם וסקוליטיס סיסטמית בין השנים 2013-2018. הריונות אלה הותאמו להריונות של נשים שאינן חולות במחלה. כמו כן, החוקרים העריכו את הסיכון ליתר לחץ דם וללידה מוקדמת במהלך ההריון וחיפשו גורמי סיכון קשורים על ידי מחקר מקרה-ביקורת.

במחקר הוכללו 3,155,723 הריונות, כאשר 646 מתוכם היו של נשים החולות בוסקוליטיס סיסטמית ו-3,230 הותאמו אליהם כהריונות ביקורת.

תוצאות המחקר הדגימו כי וסקוליטיס סיסטמית נקשרה באופן מובהק עם יתר לחץ דם (יחס סיכויים 1.7; רווח בר-סמך 95%: 1.3-2.2) וללידה מוקדמת (1.8; 1.4-2.3). בנוסף, אי ספיקת כליות כרונית לפני ההריון, היסטוריה של יתר לחץ דם או יתר לחץ דם מטופל, היארעות התלקחות של המחלה במהלך ההריון וסוג הוסקוליטיס נקשרו באופן בלתי תלוי ליתר לחץ דם.

גיל האם בזמן הלידה, אי ספיקת כליות כרונית לפני ההריון והתרחשות התלקחות של המחלה במהלך ההריון נקשרו באופן בלתי תלוי למקרי לידה מוקדמת.

החוקרים מסכמים כי כאחד מתוך שבעה הריונות של נשים החולות בוסקוליטיס סיסטמית מקושר ליתר לחץ דם או ללידה מוקדמת. בנוסף, ההיארעות התלקחות של וסקוליטיס סיסטמית נקשרה לסיבוכים אלה. ממצאים אלה תומכים בחשיבות של ייעוץ טרום הריון על מנת להבטיח את יציבות המחלה.

מקור:

Mettler, C., Beeker, N., Collier, M., Le Guern, V., Terrier, B. and Chouchana, L. (2024), Risk of Hypertensive Disorders and Preterm Birth in Pregnant Women With Systemic Vasculitides: A Nationwide Population-Based Cohort Study. Arthritis Rheumatol, 76: 429-437. https://doi.org/10.1002/art.42747

נושאים קשורים:  וסקוליטיס סיסטמית,  הריון,  לידה מוקדמת,  יתר לחץ דם,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו