תזונה 15.05.2024

השפעת דיאטה תקופתית מחקה צום על חולי סוכרת

במחקר נבחנו שינויים באורח החיים של חולי סוכרת בעקבות אימוץ דיאטה תקופתית מחקה צום. הנה התוצאות

דיאטת צום. אילוסטרציה

שינויים באורח החיים, במיוחד בנוגע לאיכות התזונה ופעילות הגופנית, חשובים בטיפול בסוכרת מסוג 2 (T2D). במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת BMC Primary Care, החוקרים ביקשו לחקור שינויים באורח החיים ביוזמתם של חולים עם T2D אשר עשו דיאטה תקופתית מחקה צום (FMD).

נתונים כמותיים נאספו ממחקר Fasting In diabetes Treatment (נובמבר 2018 עד אוגוסט 2021) שבו 100 משתתפים עם T2D המטופלים עם מטפורמין בלבד, או ללא טיפול תרופתי כלל, חולקו באקראי לשתי קבוצות: קבוצה של תכנית  FMDשל חמישה ימים רצופים בחודש למשך 12 חודשים וקבוצת ביקורת של טיפול רגיל בלבד.

המשתתפים מילאו שאלונים על איכות הדיאטה ופעילות גופנית בתחילת המחקר, לאחר שישה חודשים ולאחר 12 חודשים. החוקרים העריכו שינויים לאורך זמן באמצעות מודלים ליניאריים מעורבים. בנוסף, הקימו קבוצות תמיכה עם משתתפי FMD כדי לחקור את חוויית המטופלים בנוגע לשינויים באורח החיים ביוזמתם. הנתונים האיכותיים נותחו באמצעות מסגרת התחומים התיאורטיים. סך הכל, נכללו 49 שאלונים מקבוצת ה-FMD ו-43 שאלונים מקבוצת הביקורת.

תוצאות המחקר הדגימו כי לא היו הבדלים באיכות התזונה. הפעילות הגופנית הכוללת במשתתפי ה-FMD השתנתה מ-34.6 ל-38.5 שעות בשבוע (שעה/שבוע) מתחילת המחקר עד ל-12 חודשים אחרי כן.

עם זאת, בקבוצת הביקורת, הפעילות הגופנית של המשתתפים השתנתה מ-34.9 ל-29.0 שעות בשבוע (הבדל בין קבוצות, p = 0.03).

בשש קבוצות התמיכה עם משתתפי FMDי(n = 20), מצאו כי משתתפים בודדים תפסו את תכנית ה-FMD כמעודדת שינויים (מינוריים) באורח החיים. עם זאת, לא נראו מגבלות לשינויים התנהגותיים הקשורים ל-FMD.

בנוסף, התוצאות הדגימו כי קווים מנחים חשובים להתנהגות בריאה היו עלייה במודעות להשפעת אורח החיים על הבריאות (ידע), כושר גופני טוב יותר (פיזי) ושיפור בריאותי (חיזוק). קווים מנחים שנמצאו כאינם קשורים ל-FMD כללו תמיכה משפחתית (השפעות חברתיות) והזדמנויות בשכונה (הקשר סביבתי ומשאבים), בעוד שמוגבלויות שאינן קשורות ל-FMD היו בעיות בריאותיות (פיזיות) ואירועים חברתיים (השפעות חברתיות).

לסיכום, שימוש ב-FMD של חמישה ימים רצופים בחודש לא השפיע על איכות הדיאטה אצל המשתתפים, אלא העלה את מספר השעות בשבוע שהושקעו בפעילות גופנית. החוקרים סיכמו כי אנשי צוות רפואי יכולים להשתמש בתכנית FMD כהזדמנות חינוכית כדי לעורר שינויים נוספים באורח החיים אצל מטופלים עם T2D.

מקור:

van den Burg, E.L., Schoonakker, M.P., Korpershoek, B. et al. Self-initiated lifestyle changes during a fasting-mimicking diet programme in patients with type 2 diabetes: a mixed-methods study. BMC Prim. Care 25, 148 (2024). https://doi.org/10.1186/s12875-024-02405-5

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 2,  איכות תזונה,  פעילות גופנית,  דיאטה מחקה צום,  שינויים התנהגותיים,  שינויים באורח החיים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו