תיאור מקרה 16.05.2024

תיאור מקרה: מפרצת של אבי העורקים לאחר ניתוח מעקפים

קרדיופלגיה אנטגרד דל-נידו אפשרה למנתחים מספיק זמן ללא הפרעות כדי לבצע הליכים מורכבים באופן שוטף באישה בת 65 שהגיעה לבית החולים עם של מפרצת של אבי העורקים מסוג A לאחר ניתוח לב

מפרצת אבי העורקים. צילום: שאטרסטוק

מפרצת של אבי העורקים היא סיבוך נדיר אך קטלני של ניתוח מעקפים בעורקים הכליליים (CABG). ניתוח חוזר עלול להוות בעיות עם טורקוטומיה, הפרדת הידבקויות והגנה על שריר הלב. לא קיימות הנחיות טיפול סטנדרטיות למפרצת של אבי העורקים לאחר CABG.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports, הכותבים הציגו מקרה של מפרצת של אבי העורקים מסוג A לאחר ניתוח לב, אשר טופל בהצלחה.

מטופלת בת 65 התייצגה עם רקע רפואי של יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2 והיפרליפידמיה, ללא אבחנה של הפרעות ברקמת החיבור. מסתם אבי העורקים היה תלת-צדדי. שלוש שנים קודם לכן, המטופלת עברה CABG עם ארבעה סעיפים במכון רפואי אחר.

המטופלת התלוננה על כאבים בחזה שבועות לאחר הניתוח, שהתגברו בהדרגה. מפרצת של אבי העורקים נצפתה בבדיקת ה-CT האחרונה שלה. הכותבים תיארו שהמפרצת התחילה מעל הצומת הסינוטובולי והגיעה מתחת לגזע הברכיוצפלי. שני מעקפים מהווריד הסאפנוס היו פתוחים, ואחד נמצא ממש מתחת לעצם החזה.

תחילה ניתנה תמיכה של לב-ריאות על ידי צינורית עורק הירך והווריד הימני. פתח באבי העורקים העולה חשף קרע באינטימה בסמוך לאנסטומוזה הפרוקסימלית של שני המעקפים הוורידיים הגדולים.

קרדיופלגיה אנטגרד דל-נידו ניתנה באמצעות אוסטיה מקומית והשתלות מעקפים פונקציונליות. הושתל שתל ורידי נוסף עם אנסטומוזה לצד האפיקלי של העורק השמאלי הקדמי היורד (LAD) וכן בוצעה אנסטומוזה בין וריד הספינוס לבין הכפתורים של שתי ההשתלות הקודמות.

הרופאים הצליחו לנתק את המטופלת ממכשיר הלב-ריאה בהצלחה עם תפקוד לב חיובי בתקופה שלאחר הניתוח.

הכותבים סיכמו כי צנתור ראשוני עם חצי מנה של הפרין מאפשרת סטרנוטומיה בטוחה וללא דמם משמעותי יחסית. עם זאת, ראו כי קרדיופלגיה אנטגרד דל-נידו קלה ליישום, בטוחה ונותנת למנתחים מספיק זמן ללא הפרעות לבצע הליכים מורכבים בצורה שוטפת.

מקור:

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  קרדיולוגיה,  מפרצת של אבי העורקים,  ניתוח מעקפים,  מחלת עורקים כליליים,  ניתוח חוזר
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו