סרטן ריאה 16.05.2024

השוואה בין CT ל-PET-CT בזיהוי STAS בסרטן ריאה

במחקר נבחנו מדדים דימותיים שונים המסוגלים לנבא פיזור דרך מרחב אווירי של אדנוקרצינומה בריאה. הנה התוצאות

PET-CT scanner. צילום: שאטרסטוק

אדנוקרצינומה של הריאה הוא הגורם מוביל לתמותה עקב מחלה ממאירה, ולצורך טיפול מיטבי במחלה זו יש להשתמש בסמנים פרוגנוסטיים מדויקים. הימצאות של פיזור דרך מרחב אווירי (Spread Through Air Spaces - STAS) מורה על התנהגות חמורה של הגידול. עם זאת, טרם בחנו את ההבדל בין הדמיה מסוג 18F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (18F-FDG PET/CT) לבין CT בניבוי STAS באדנוקרצינומה של הריאה.

במחקר רטרוספקטיבי זה בחנו מאפיינים טרום ניתוחיים של CT לעומת 18F-FDG PET/CT לצורך ניבוי של STAS על מנת לזהות מאפייני ניבוי העשויים לשפר את תהליך קבלת ההחלטות הקליניות.

במחקר נכללו 100 נבדקים (עם 108 נגעים) שעברו ניתוח להסרת אדנוקרצינומה של הריאה בין התאריכים פברואר 2022-אפריל 2023. כלל הנבדקים עברו הדמיית 18F-FDG PET/CT, CT חזה עם חתכים דקים וביופסיות. רגרסיה לוגיסטית חד ורב-משתנית בוצעו לצורך ניתוח מאפייני ההדמיות. ניתוח לפי שטח שתחת עקומה אופיינית למסווג בוצע לצורך זיהוי ערך סף.

60 נגעים נמצאו חיוביים ל-STAS. תוצאות המחקר הדגימו כי נגעים בהם נמצא STAS היו ברוב המקרים מסוג אצינרי. עם זאת, שאתות שנמצאו שליליות ל-STAS היו לרוב אדנוקרצינומה זעיר פולשנית.

ניתוח חד משתני הדגים כי מאפיינים בהדמיית CT (שכללו סוג הקשרית, קוטר מירבי של השאת, קוטר מירבי של המרכיב המוצק של השאת, יחס תסנין לשאת, עיקום פליאורלי, לובולציה וספיקולציה) וכלל המאפיינים בהדמיית 18F-FDG PET/CT נמצאו שונים באופן מובהק בין גידולים עם וללא STAS.

ניתוח רב-משתני הדגים כי קוטר מירבי של השאת ו-SUVmax (ערך מירבי של יחידה תקנית) היוו גורמי סיכון עצמאיים ל-STAS בהדמיות CT ו-18F-FDG PET/CT, בהתאמה. שטח שחת העקומה של קוטר מירבי של השאת ושל SUVmax עמד על 0.68 לעומת 0.82. ערך הסף לקוטר מירבי של השאת ושל SUVmax עמד על 2.35 לעומת 5.05 עם רגישות של 50% לעומת 68.3% ורגישות של 81.2% לעומת 87.5%, מה שהדגים את העליונות של מדד SUVmax על פני קוטר מירבי של השאת.

מסקנת החוקרים היתה כי המאפיינים הדימותיים של SUVmax משמשים מודל מיטבי לניבוי STAS באדנוקרצינומה של הריאה. המאפיינים הדימותיים יכולים לנבא STAS עם סגוליות טובה אך רגישות ירודה.

מקור:

Li, H., Li, L., Liu, Y. et al. Predictive value of CT and 18F-FDG PET/CT features on spread through air space in lung adenocarcinoma. BMC Cancer 24, 434 (2024). https://doi.org/10.1186/s12885-024-12220-x

נושאים קשורים:  אדנוקרצינומה,  פיזור דרך מרחב אווירי,  דימות,  טומוגרפיה ממוחשבת,  טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים,  מודל ניבוי,  רגישות,  סגוליות,  ערך מירבי של יחידה תקנית,  קוטר השאת
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו