תסמונת התעלה הקרפלית 19.05.2024

יעילות כורכומין טופיקלי בטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית

תוצאות מחקר פרוספקטיבי שבו נבחנה יעילותו של ג'ל כורכומין, הידוע בתכונותיו נוגדות החמצון והאנטי דלקתיות, כטיפול בתסמונת התעלה הקרפלית, בהשוואה לאינבו

תסמונת התעלה הקרפלית. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Pain Medicine, החוקרים שאפו להעריך את ההשפעה של ג'ל כורכומין מקומי על תסמונת התעלה הקרפלית בהשוואה לאינבו.

המחקר בוצע במתכונת של ניסוי קליני אקראי, מבוקר אינבו, בקבוצה מקבילה במשך שמונה שבועות, בהשתתפות 70 חולים עם תסמונת התעלה הקרפלית. מחצית מהמטופלים (n=35) טופלו בג'ל כורכומין מקומי וסד לילה לפרק כף היד, בעוד החצי השני (n=35) קיבלו ג'ל אינבו וסד לילה לפרק כף היד.

המדדים העיקריים ליעילות היו שינויים בסולם חומרת הסימפטומים (SSS) וסולם המצב התפקודי (FSS) כפי שהוערך על ידי שאלון (Boston Carpal Tunnel Questionnaire) BCTQ. בנוסף, כל המשתתפים עברו בדיקה אלקטרודיאגנוסטית (EDX) בתחילת המחקר ובסיומו.

מתוצאות המחקר עולה כי קבוצת הכורכומין ראתה שיפור משמעותי בחומרת הסימפטומים, כאשר ציוני סולם חומרת הסימפטומים הממוצעים ירדו מהבסיס ב-12.45 ± 8.18, בהשוואה לירידה של 3.28 ± 7.06 בקבוצת האינבו (p value = 0.0001).

ציוני סולם המצב התפקודי הממוצעים השתפרו ב-6.24 ± 4.91 בקבוצת הכורכומין וב-2.31 ± 4.95 בקבוצת האינבו (p value = 0.002). בבדיקה אלקטרודיאגנוסטית, לעומת זאת, לא נראו שינויים מובהקים באף אחת מהקבוצות.

החוקרים סיכמו כי ג'ל כורכומין יכול להיות טיפול יעיל להפחתת חומרת התסמינים ולשיפור הפעילות היומיומית של חולים עם תסמונת התעלה הקרפלית.

מקור:

Sharifi Razavi A, Mohajerani F, Niksolat F, Karimi N. Efficacy of topical curcumin on mild to moderate carpal tunnel syndrome: a randomized double-blind, placebo-controlled clinical trial. Pain Med. 2024 May 2;25(5):327-333. doi: 10.1093/pm/pnae001. PMID: 38281082.

נושאים קשורים:  כאב,  ג'ל כורכומין,  תסמונת התעלה הקרפלית,  חומרת סימפטומים,  מצב תפקודי
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו